sobota, 31 stycznia 2015

Nauka języka dla zabieganych

Nauka języka obcego pojawiła się także na Waszej liście noworocznych postanowień? Tylko jak znaleźć czas na naukę? Mam na to kilka niezawodnych sposobów, może Wam też się przydadzą.


 • fiszki - można oczywiście kupić gotowy zestaw do nauki słówek, ja jednak zawsze robię je sama. Zanim siądę do książki, tnę kilka kartek papieru na nieduże prostokąty. Kiedy poznaję jakieś nowe słowo, zamiast w zeszycie zapisuję je na jednej stronie karteczki, a na drugiej jego tłumaczenie. Kiedy tylko znajdę wolną chwilę, wracam do moich fiszek i powtarzam słówka. Kiedy chodziłam do szkoły często spędzałam w ten sposób codzienne godziny w autobusie.
 • żółte karteczki - innym sposobem na zapamiętywanie słówek jest zapisywanie ich na samoprzylepnych karteczkach i przyklejanie ich wszędzie tam, gdzie będą rzucać się w oczy - na lodówce, na lustrze w łazience czy na drzwiach wyjściowych. Sprzątając czy po prostu chodząc po domu przy okazji co chwilę na nie zerkam i powtarzam. Można także (np. ucząc się nazw mebli i sprzętów) przyklejać karteczki na tych rzeczach, które nazywają napisane na nich słowa. Wszystko zapamiętane? Czas na zmianę karteczek.
 • słuchanie i pisanie - jeśli nie mam czasu (lub możliwości) na przerobienie nowej lekcji, kiedy każdy z domowników zajmuje się przez 5 minut swoimi sprawami, zakładam słuchawki i słucham ostatniego dialogu czy innego tekstu z książki, a po każdym zdaniu robię pauzę i piszę to, co usłyszałam. Po zakończeniu sprawdzam ile popełniłam błędów. To też dobry sposób na powtórki. Szczególnie polecam przy nauce francuskiego lub innego języka z trudną pisownią.
 • rozmówki w samochodzie - zamiast słuchać radia w samochodzie włączam płytę z rozmówkami. Powtarzam poznane wcześniej zwroty, uczę się nowych lub po prostu słucham, nawet jeśli nic nie rozumiem - to dobry sposób na zapoznanie się z wymową i akcentowaniem.
 • ulubiony serial - czasem jedyna chwila relaksu w ciągu dnia to ta, kiedy siadam wieczorem przed telewizorem czy komputerem i oglądam odcinek serialu i nie byłoby mi łatwo zamienić jej na wkuwanie słówek. Jednak zamiast polskiej wybieram obcą wersję językową. Oczywiście jeśli oglądacie tylko polskie seriale nie jest to możliwe. Najlepiej zacznijcie oglądać jakiś rodzimej produkcji w języku, którego się uczycie. Dlaczego akurat serial? Bo w każdym odcinku jest kontynuacja poprzedniego, a przez to łatwiej rozeznać się o co chodzi, nawet jeśli nie wszystko rozumiemy, a poza tym wciąga, więc chcemy wiedzieć, co będzie dalej. A to wszystko z korzyścią dla naszej nauki!
 • filmy, książki, czasopisma, blogi, wiadomości... - jak najwięcej czytajmy i słuchajmy. Jeśli nie mamy czasu na codzienne czytanie jednej książki po polsku i do tego innej w języku obcym w ramach nauki, wybierzmy tylko tę w obcym. Zacznijcie od tematów, które Was szczególnie interesują, później sięgajcie także po inną tematykę, żeby rozszerzyć nie tylko słownictwo, ale i horyzonty.
 • aplikacje w smartfonie lub tablecie - jest naprawdę bardzo duży wybór różnego rodzaju aplikacji do nauki języków, w tym wiele darmowych - powtarzanie i nauka słówek, rozmówki, testy gramatyczne, czytanie ze zrozumieniem... Telefon zawsze mam przy sobie, więc jestem w stanie nauczyć się czegoś nowego nawet w kolejce do lekarza. Do nauki od podstaw polecam FABULO - fajne połączenie nauki i ciągłych powtórek, bardzo skuteczne :)
 • rozmowy z przyjaciółką - może znacie kogoś, kto też uczy się tego samego języka lub już go zna? Zamiast rozmawiać z tą osobą po polsku, róbmy to w danym języku. Na pewno obie strony bardzo na tym skorzystają.
Nieważne czy dopiero zaczynamy uczyć się jakiegoś języka czy chcemy tylko podszlifować nasze umiejętności, najważniejsza jest systematyczność. A jak widzicie brak czasu wcale nie jest wymówką :)

Macie jakieś swoje sposoby na szybką i skuteczną naukę, najlepiej "przy okazji"?

1 komentarz:

 1. Oj jest tego dużo :)
  Mam fiszki, ale nie mam na nie czasu, nagrania też gdzieś leżą...
  Jedyne co mi pozostaje to filmy i książki po angielsku :)

  PS: Zapraszam po wygraną! :)
  Buziaki :)

  OdpowiedzUsuń